Rulo, levha, bant, oluklu, stor, trapez, gofrajlı, mahya formlarında boyalı saclar.

Bütün RAL renkleri ve diğer özel renkler.
PVDF, Plastisol boya çeşitleri

Boyalı sac rulo, soğuk sac rulonun başlangıç noktası çinko kaplama halk diliyle galvaniz kaplama yapılmasıyla başlamaktadır. Boyalı sac rulo da olması gereken çinko kaplama miktarı 275 gr/m2 her iki yüze eşit uygulanmış olarak lamine edilmesidir. Bu değerlerde sıcak daldırma yöntemiyle çinko kaplaması yapılmış galvaniz sac, rulo boyama (coil coating)yöntemiyle boyaması yapılmak için hazır bir metal haline gelmiş oluşur.

Boyalı sac rulo de kullanılan boya genellikle polyester içerikli boya kullanılmaktadır. Bu boyanın diğer alternatifleri PVDF, Plastisol ve poliüretan boya kaliteleridir. Ülkemizde ucuz ve tedariki kolay olması nedeniyle polyester boya kullanımı yaygındır.

Boyalı sac rulo ’larda kullanılan boyanın kalınlığında ürünü korozyon ve dış etkenlerden koruması manasında önem arz etmektedir. Boyalı sac rulolarda olması gereken özellikler dış yüzey için 5 mikron astar boya üzeri 20 mikron son kat boya, iç yüzey için 7 mikron epoksy esaslı bir astar boyadır. Bu değerlerde ve yukarda izah ettiğimiz işlemlerden geçen boyalı sac rulolar korozyona karşı 10 yıl sorun çıkarmamaktadır.

Boyalı sac rulolar müşterinin talebi doğrultusunda Ral renk kodlarından istenilen renkte üretilmektedir. Boya pigmentlerinde koyu ve canlı renklerin maliyet yüksek olması nedeniyle bu renklerdeki boyalı sac ruloların fiyatları da diğerlerinden biraz daha pahalıdır.

Boyalı sac ruloların nakliyesi için ürünün paketleme ve yükleme şekillerine dikkat edilmesi zaruridir. Ortalama 5-7 ton ağırlığında olan rulolar gerekli emniyet tedbirlerini almış araçlara sevk olunması gerekmektedir. Aksi halde araç seyahat halinde iken boyalı sac rulo hareket edip yola düşebilir ki bu durumda oluşabilecek tehlikenin önemini özel olarak anlatmaya gerek yoktur.

Boyalı sac ruloların kullanma alanları Sandwich panel üretimi, trapez sac üretimi, endüstriyel binaların aksesuarlarının üretiminde boyalı sac rulolar kullanılmaktadır.
  Haberler :